Garbarze to malownicza część Jarosławia, usytuowana w południowo-wschodniej Polsce, w ramach województwa podkarpackiego, a dokładniej w powiecie jarosławskim. Ten obszar znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 865, co sprawia, że jest łatwo dostępny. Garbarze są integralną częścią dzielnicy I.
Granice Garbarzy wyznaczają miejscowości takie jak Szówsko, Munina oraz Sobiecin. W skład tej lokalizacji wchodzi szereg ulic, w tym: Garbarze, Boczna Garbarze, Sanowa (DW 865), Boczna Sanowa oraz Wspólna. Mieszkańcy tego rejonu są związani z rzymskokatolicką parafią św. Brata Alberta, która znajduje się w pobliskim Szówsku.
W kontekście historycznym warto zauważyć, że w 1580 roku, z zarządzenia ówczesnego właściciela miasta, Jana Kostki, na teren Garbarzy przeniesiono drewnianą cerkiew prawosławną. Ta cerkiew, pochodząca ze wzgórza św. Jana w Jarosławiu, funkcjonowała do 1630 roku. W 1634 roku na jej miejsce zbudowano nową drewnianą cerkiew, poświęconą Podwyższeniu Krzyża Świętego.
Statystyki z 1830 roku pokazują, że w Garbarzach mieszkało 223 grekokatolików. Niestety, przed wybuchem I wojny światowej cerkiew została tymczasowo rozebrana w celu przeprowadzenia konserwacji. Jednak w trakcie konfliktu zbrojnego, armia carska skierowała pozyskane drewno cerkiewne do celów opałowych, co doprowadziło do zniszczenia zabytkowego obiektu.
Przypisy
- Pierwsza świątynia prawosławna - historia i jej dalsze losy
- Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13.12.2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części Dz.U. z 2013 r. poz. 200
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Kruhel Pawłosiowski | Dolnoleżajskie | Łazy Kostkowskie | Kruhel PełkińskiOceń: Garbarze