Karol Słowik, urodzony 24 czerwca 1889 roku w Jarosławiu, a zmarły 23 sierpnia 1919 roku w Warszawie, to postać, która zapisała się na kartach historii polskiego lotnictwa.
Był kapitanem inżynierem w Wojsku Polskim, a także pierwszym konstruktorem samolotów wojskowych w Odrodzonej Polsce.
Życiorys
Po zakończeniu edukacji w szkole średniej w Jarosławiu i uzyskaniu matury, rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej, gdzie z powodzeniem uzyskał dyplom inżyniera.
14 czerwca 1914 roku został powołany do cesarskiej i królewskiej Armii, gdzie brał udział w walkach na froncie przeciwko carskiej Rosji przez ponad 14 miesięcy. Został mianowany podporucznikiem z datą starszeństwa 1 stycznia 1916 w korpusie oficerów rezerwy piechoty, a następnie porucznikiem ze starszeństwem od 1 stycznia 1918. Jego jednostką macierzystą był pułk piechoty nr 80. Podczas pełnienia służby przeszedł również szkolenie lotnicze.
W pierwszych dniach listopada 1918, po zdobyciu przez oddziały POW austriackiego lotniska w Lublinie, dołączył do formującej się 2 eskadry wywiadowczej. Wkrótce, jako wybitny pilot oraz specjalista, został mianowany kierownikiem nowo powstałych Centralnych Warsztatów Lotniczych w Warszawie. Pod jego nadzorem prowadzono prace nad remontami oraz składaniem samolotów dla polskiego lotnictwa.
W efekcie jego pracy zbudowano pierwszy w Wolnej Polsce samolot CWL SK-1 Słowik, który był kopią konstrukcji Hannover Roland CL.II. 23 sierpnia 1919 roku, podczas pokazu przed Naczelnikiem Państwa Józefem Piłsudskim, doszło do tragicznego wypadku – w trakcie lotu oderwały się skrzydła samolotu. Kadłub, w którym znajdował się kapitan Kazimierz Jesionowski oraz konstruktor Karol Słowik, rozbił się o ziemię.
Okoliczności tego feralnego lotu opisał Marian Romeyko, który stwierdził, że „pierwsze tak tragiczne zetknięcie się marszałka z lotnictwem musiało niewątpliwie pozostawić głębokie ślady w jego pamięci”. W świadomości lotników, którzy byli znani z hołdowania przesądom, pojawiło się przekonanie, iż Piłsudski przynosił pecha lotnictwu. Przesąd ten pogłębiał się z czasem, a piloci, nie ujawniając swoich obaw, unikali zapraszania marszałka. Możliwe, że Piłsudski, mając w pamięci przykre wspomnienia, nie był zainteresowany ponownym spotkaniem. W każdym razie w lotnictwie można było dostrzec brak przywiązania do marszałka.
Karol Słowik został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Przypisy
- Romeyko 1983 ↓, s. 241-242.
- Tragedia w warszawskim lotnictwie Nowości Illustrowane 1919 nr 36 s. 7.
- a b Glass 1977 ↓, s. 25.
- a b c Ranglisten 1918 ↓, s. 724.
- Ranglisten 1918 ↓, s. 283.
- a b c d e f g Księga Pamiątkowa 1933 ↓, s. 304.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Arje Szaron | Eugeniusz Ludwik Hoffman | Wiktor Brillant | Elżbieta StarosławskaOceń: Karol Słowik