Paweł Jerzy Asłanowicz, który przyszedł na świat 1 stycznia 1907 roku w Jarosławiu, a zmarł 15 maja 1979 roku w Warszawie, był osobą o niezwykle bogatym życiorysie.
Był nie tylko uzdolnionym kompozytorem, ale także specjalistą w dziedzinie prawa, co czyniło go wszechstronnie utalentowanym twórcą, łączącym sztukę z nauką.
Życiorys
Grób Pawła Asłanowicza był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Już w czasach studenckich rozwijał swoje talenty, pisząc piosenki dla kabaretu Nasze Oczko oraz dla Akademickiego Teatru Literacko-Artystycznego. Po ukończeniu studiów, podejmował pracę w Polskim Radiu we Lwowie, gdzie komponował muzykę do znanej audycji Na Wesołej Lwowskiej Fali.
Jego najbardziej rozpoznawalnym utworem stała się piosenka, którą stworzył wspólnie z Jerzym Jurandotem – „Upić się warto”. Jest ona wciąż chętnie wykonywana w programach kabaretowych, co świadczy o trwałym śladzie, jaki Asłanowicz pozostawił w polskiej kulturze muzycznej.
W trakcie II wojny światowej przebywał w Warszawie, a życie po wojnie wiodło go ku nowym wyzwaniom. Był jednym z współorganizatorów rewiowego Teatru Syrena, co uczyniło go znaczącą postacią na kulturalnej mapie stolicy. W swoim dorobku miał także czas spędzony w Zrzeszeniu Prawników Polskich, będąc redaktorem i autorem miesięcznika „Palestra”.
Obecnie spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 181-5-30/31, gdzie pamięć o jego działalności wciąż jest pielęgnowana przez miłośników sztuki i kultury.
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: TOKARSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 09.03.2019 r.]
- a b A.A. Redzik A.A., Paweł Asłanowicz (1907-1979) – lwowski kompozytor i warszawski adwokat, “Rocznik Lwowski” 2017, s. 149-154. Brak numerów stron w książce
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Piotr Kluz | Władysław Grabowski (prawnik) | Wołodymyr Starosolski | Jacek Widło | Antoni Nowak-Przygodzki | Andrzej Malinowski (prawnik) | Janusz ZierkiewiczOceń: Paweł Asłanowicz