Kamienica Orsettich w Jarosławiu


Kamienica Orsettich to zabytkowa, późnorenesansowa budowla, która znajduje się w urokliwej południowej pierzei rynku miasta Jarosław w województwie podkarpackim. Ten niezwykły obiekt jest nie tylko świadkiem bogatej historii regionu, ale także pełni ważną rolę w współczesnej kulturze lokalnej.

Aktualnie, Kamienica Orsettich stanowi siedzibę Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, gdzie odwiedzający mogą odkrywać różnorodne wystawy oraz poznać bogate dziedzictwo tego miejsca.

Historia

Kamienica Orsettich w Jarosławiu, mająca bogatą historię, została wzniesiona w 1570 roku przez Jana Raczkowskiego, kupca, który uczynił to dzięki funduszom swojej żony, Jadwidze primo voto Głaszkowej. W miejscu tym znajdował się wcześniej drewniany dom z piwnicami.

W 1585 roku budynek przeszedł w ręce aptekarza Stanisława Smiszowica. Niestety, inwestycja ta nie przyniosła mu oczekiwanych zysków, co skłoniło go do wynajęcia pomieszczeń kupcom. W tym czasie jednak jego sytuacja finansowa zaczęła się pogarszać, zadłużając się u wpływowych lokalnych mieszczan, takich jak Moriconi z Krakowa, Biżański i Bianchi. W rezultacie kamienica zaczęła popadać w ruinę, była używana głównie w okresie jarmarku latem, a przez resztę roku stała pusta. Ponadto budynek ucierpiał na skutek trzech pożarów, które nawiedziły miasto w ciągu zaledwie 25 lat.

Właścicielka miasta, Anna Ostrogska, podjęła decyzję o sprzedaży kamienicy. Po odpowiedniej wycenie, kupca znalazł Wilhelm Orsetti, włoski emigrant z Lukki osiadły w Krakowie. Orsetti zobowiązał się nie tylko do odrestaurowania budynku, ale również spłaty długów Smiszowica. W momencie zakupu, wierzyciele Smiszowica, w tym Moriconi oraz Pusterla, postanowili również zabezpieczyć swoje zobowiązania. 16 kwietnia 1633 roku, Anna Ostrogska, jako właścicielka miasta, nadała Orsettiemu prawo zakupu, prawdopodobnie doceniając jego zaangażowanie w rozwój Jarosławia oraz mając nadzieję, że kamienica będzie służyć jako ozdoba dla miasta.

W roku 1646 Orsetti przystąpił do przebudowy budynku, dodając jedno piętro, otaczając dach attyką i prawdopodobnie zlecając polichromię ścian Wielkiej Izby. W kolejnych latach kamienica zmieniała właścicieli, należała do Marcina Micińskiego, Andrzeja Holczmana, Macieja Cymermanowicza oraz Tomasza Huttera. Od XIX wieku przeszła w ręce kupców żydowskich, którzy dostosowali ją do celów handlowych i mieszkalnych, co wpłynęło na układ wnętrz. Zmiany te obejmowały przekształcenie podcieni w sklepy oraz dobudowę przybudówki, która zniknęła na początku lat 30. XX wieku z inicjatywy inżyniera Mieczysława Demkowicza-Dobrzańskiego.

W latach międzywojennych budynek stawiał czoła licznym zagrożeniom związanym z brakiem remontów. Jako że wszystkie kamienice w centrum miasta wzniesiono na podłożu lessowym, wiele z nich zaczęło być podkopywanych, osłabiając ich konstrukcję z powodu infiltracji wód opadowych i nieszczelnych systemów kanalizacyjnych. Prasa tamtego okresu donosiła o alarmujących objawach niszczenia budynku, takich jak znaczne odchylenia ścian oraz pękanie attyki. Zaczęły pojawiać się pomysły wykupu obiektu od prywatnych właścicieli oraz przekształcenia go w miejskie muzeum.

Po wybuchu II wojny światowej, właściciel kamienicy opuścił Polskę, szukając schronienia w Palestynie, a dzierżawcy zostali zamordowani przez Niemców, co spowodowało, że kamienica przez długi czas pozostawała nieużywana.

W 1944 roku po zakończeniu walk, kamienica Orsettich otrzymała nową funkcję jako siedziba jarosławskiego muzeum. Rozpoczęto remont budynku w 1945 roku, który obejmował piętro, przewiązki oraz oficyny, a nadzorował go inż. Adam Kaniak. Działania te miały na celu adaptację obiektu dla potrzeb nowej funkcji. Muzeum zainaugurowało swoją działalność już w następnym roku. Drugi etap remontu, dotyczący parteru, rozpoczęto według projektu inż. Mazura w 1955 roku. Kluczowe prace zabezpieczające, które miały na celu uratowanie kamienicy, rozpoczęły się w latach 60. XX wieku, w trakcie których poświęcono wiele uwagi podziemnym częściom budynku, które obecnie są związane z Podziemnym Przejściem Turystycznym.

Architektura

„Kamienica Orsettich stanowi znakomity przykład późnorenesansowej architektury. Budowla została wzniesiona z cegły i charakteryzuje się nieregularnym planem, obejmującym dwie kondygnacje oraz podpiwniczenie. Wnętrze zaprojektowano w systemie dwutraktowym, a dach został sprytnie ukryty za attyką.

Fasada budynku składa się z czterech osi, które są oddzielone gzymsem między kondygnacjami. W parterze znajduje się trójarkadowy podcień wsparty na oszkarpowanych filarach. Podobną strukturę ma również elewacja zachodnia, która zachowuje analogiczne dekoracje. W przeciwieństwie do tego, elewacje tylna i wschodnia oraz oficyny mają gładkie, nieskażone ornamentyką powierzchnie. W tylnej części budynku urządzono klatkę schodową, która jest przykryta osobnym dachem.

W znacznej odmienności od jarosławskich kamienic przyrynkowych, Orsettich nie ma wiaty, co wskazuje na inny cel budynku, służącego jako miejsce zamieszkania najbogatszych kupców miasta. Do wnętrza kamienicy prowadzą dwa wejścia: jedno z nich znajduje się w podcieniu od strony rynku, a drugie dostępne jest od ulicy Trybunalskiej. W centralnej części parteru zaaranżowano sień, która jest przykryta sklepieniem kolebkowym wzbogaconym lunetami. W bocznych sekcjach znajdują się dwa pomieszczenia z krzyżowo sklepionymi stropami.

Na piętrze układ pomieszczeń nawiązuje do tego z parteru, gdzie pokoje również mają sklepienia kolebkowe z lunetami. W oficynie na parterze można odkryć tzw. „Wielką Izbę”, która zachwyca XVII-wieczną posadzką z cegły szkliwionej, znaną jako olstycha. Jest to jedyny zachowany oryginalny barokowy fragment podłogi w Jarosławiu. Goście mogą tu podziwiać również stary belkowy strop oraz fragmenty polichromii pochodzące z drugiej połowy XVII wieku. Należy jednak zaznaczyć, że XVII-wieczny portal renesansowy z tej izby został przeniesiony do muzeum w 1976 roku, wcześniej znajdując się w kamienicy przy ulicy Grodzkiej 3.

Piwnice budynku są sklepione kolebkowo, a wejścia do nich usytuowane są w sieni oraz w zachodnim pomieszczeniu. Dach kamienicy oraz dachy oficyn pokryte zostały blachą. Powierzchnia użytkowa całego obiektu wynosi 1 525 m², natomiast kubatura osiąga 5 940 m³.

Przypisy

  1. Mirosław J. Barański. Trzy domy. Jarosław. „Na Szlaku. Magazyn turystyczno-krajoznawczy”. R.XXXVIII (e-216 (412)), s. 34-36, październik 2024 r.
  2. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 13.05.2023 r.]
  3. Kamienica Orsettich – Ziemia Jarosławska – Svidník – Serwis turystyczny [online], www.jaroslawski.pl [dostęp 24.05.2023 r.]
  4. a b c d e f g h i TeresaT. Piekarz TeresaT., Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, tzw. biała – Dom mieszkalny – kamienica Orsettich – muzeum, Rynek 4 [online], zabytek.pl, październik 1996 r. [dostęp 27.04.2023 r.]
  5. Olszewska 1968 r., s. 49.
  6. Olszewska 1968 r., s. 53.
  7. Olszewska 1968 r., s. 54.
  8. Olszewska 1968 r., s. 55.
  9. Olszewska 1968 r., s. 56.
  10. Olszewska 1968 r., s. 57.
  11. Zbigniew Strzelecki, Karol Drzewiecki, Stefan Jużkiewicz, Zbigniew Jura, Janusz Keyha, Stanisław Ropski: Miasta które mogły zginąć, Wiedza Powszechna, Warszawa 1976 r., biblioteka "Omega" nr 302, s. 67-90.
  12. O opiekę nad pamiątkami naszej przeszłości. „Gazeta Jarosławska”, 12.04.1936 r.
  13. Autor, Wielka Izba – Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich [online] [dostęp 27.07.2022 r.]

Oceń: Kamienica Orsettich w Jarosławiu

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:23