Stanisław Fedorowicz to postać, która pozostawiła znaczący ślad w historii Kościoła greckokatolickiego. Urodził się w 1872 roku w Jarosławiu i całe swoje życie związane było z tym miastem. Zmarł w 1965 roku, również w Jarosławiu, co podkreśla jego silne związki z regionem. Jako ksiądz obrządku greckokatolickiego, Fedorowicz wniósł wiele do duchowego i kulturowego życia swojej społeczności.
Życiorys
Po zakończeniu nauki w Seminarium Duchownym w Przemyślu w 1900 roku, Stanisław Fedorowicz rozpoczął swoją karierę jako katecheta, pracując w szkołach początkowych oraz średnich w Jarosławiu. Jego działalność w edukacji obejmowała również funkcję dyrektora Bursy Szkolnej św. Onufrego w latach 1915–1933.
W tym samym okresie, konkretnie od 1915 do 1933 roku, Fedorowicz pełnił rolę katechety greckokatolickiego w docenianym jarosławskim I Gimnazjum. Po pewnym czasie, w roku szkolnym 1938/1939, objął prestiżowe stanowisko rektora Seminarium Duchownego, przeznaczonego dla greckokatolickich alumnów Apostolskiej Administracji Łemkowszczyzny w Tarnowie.
W latach 1942–1965 działał jako proboszcz parafii greckokatolickiej, pełniąc swoją posługę z żarliwością. Jako jedyny pozostający w tym czasie w Jarosławiu ksiądz greckokatolicki (emerytowany katecheta), Fedorowicz miał ważną rolę w życiu religijnym wspólnoty, służąc wiernym tego obrządku zarówno w mieście, jak i w jego okolicy, w latach 1945–1965. Dodatkowo, w latach 1944–1965 angażował się również w życie lokalne jako radny miejski.
Literatura
W literaturze dotyczącej postaci Stanisława Fedorowicza można znaleźć szereg istotnych pozycji, które przyczyniają się do zrozumienia jego wpływu i działalności. Przykłady takich publikacji obejmują:
- Bogdan Prach, Myłoserdia Dweri – Sanktuarium Maryjne w Jarosławiu, Warszawa 1996,
- Sprawozdanie c.k. Dyrekcji w Jarosławiu za rok szkolny 1913, Jarosław 1913,
- Apolinary Despinoix, Alma Mater Jaroslaviensis, Księga pamiątkowa poświęcona zjazdowi jubileuszowemu z okazji 50-lecia istnienia Gimnazjum I w Jarosławiu 1884–1934, Jarosław 1934,
- Jakub Makara, Parafia łacińska w Jarosławiu, Jarosław 1950.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Daniel Chrupcała | Mieczysław Kociubiński | Rajmund Koperski | Josyf Brylinski | Bolesław Taborski (duchowny) | Warłaam (Wonatowicz) | Emanuela KalbOceń: Stanisław Fedorowicz (duchowny)