Stanisław Kopystyński


Stanisław Kopystyński, urodzony 7 września 1893 roku w Jarosławiu, to postać wybitna w polskiej sztuce. Zmarł 25 maja 1969 roku we Wrocławiu, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz pedagogiczny. Był nie tylko malarzem, ale także nauczycielem wielu pokoleń artystów.

Kopystyński miał zaszczyt studiować w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod okiem uznanych mistrzów, takich jak Jacek Malczewski oraz Stanisław Dębicki.

Te doświadczenia miały istotny wpływ na jego twórczość, kształtując jego unikalny styl oraz podejście do malarstwa, które zyskało uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Życiorys

Stanisław Kopystyński, syn Piotra Kopystyńskiego, przed wybuchem II wojny światowej związany był z Jarosławiem. Po ukończeniu szkoły średniej w 1911 roku, zdał egzamin dojrzałości i złożył podanie o przyjęcie na Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po trzech latach zdecydował się jednak zrezygnować z nauki w dziedzinie prawa, w celu rozpoczęcia nowej drogi edukacyjnej na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W 1946 roku artysta podjął decyzję o opuszczeniu Jarosławia, przenosząc się na stałe do Wrocławia. To tam, we współpracy z profesorem Eugeniuszem Geppertem, stworzył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Ponadto, samodzielnie założył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie pełnił funkcję pierwszego dyrektora oraz nauczyciela przez szereg lat. W uznaniu jego wkładu w edukację artystyczną oraz osiągnięcia w dziedzinie sztuki, placówka ta przyjęła jego imię.

Stanisław Kopystyński był wszechstronnym artystą, tworzącym portrety, martwe natury i pejzaże, wykonane zarówno w technice olejnej, jak i akwarelowej. Jego graficzne prace również zasługują na uwagę, inspirowane mitologią, Biblią oraz architekturą sakralną południowo-wschodniej Polski. Wiele z jego projektów, takich jak witraże, również przyciąga uwagę miłośników sztuki. Liczne dzieła artysty można znaleźć w muzealnych zbiorach Wrocławia i Jarosławia, a także w prywatnych kolekcjach, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kopystyński brał udział w licznych wystawach, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, prezentując swoje prace między innymi we Lwowie i Wrocławiu. Jego dzieła regularnie pojawiają się w galeriach sztuki oraz w domach aukcyjnych, co świadczy o ich dużym zainteresowaniu.

Niestety, artysta zmarł 25 maja 1969 roku we Wrocławiu i spoczywa na wrocławskim cmentarzu św. Rodziny przy ulicy Smętnej. Jego grób znajduje się na polu nr 17 (rząd 15, grób nr 3).

Przypisy

  1. Grób Stanisława Kopystyńskiego.http://mogily.pl/
  2. Stanislaw Kopystynski - biografia. (pol.).
  3. Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego. (pol.).
  4. Encyklopedia Wrocławia. Jan Harasimowicz (red.). Wyd. III. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006 r., s. 402.

Oceń: Stanisław Kopystyński

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:13