Chwalisław Zieliński


Chwalisław Marek Józef Zieliński, urodzony 17 kwietnia 1904 roku w Jarosławiu, to postać niezwykle ważna dla polskiej sceny artystycznej. Swoje życie zakończył 25 sierpnia 1974 w Łodzi, gdzie zostawił po sobie niezatarte ślady.

Był on nie tylko malarzem, ale także fotografem oraz konserwatorem zabytków w województwie łódzkim, od 1946 roku pełniąc tę zaszczytną funkcję. Jego prace oraz pasja do sztuki znakomicie wpisały się w kontekst kulturalny tamtych lat.

Życiorys

Chwalisław Zieliński, artysta zaliczany do grona uznawanych twórców, swoje życie edukacyjne rozpoczął w Kaliszu, gdzie uczył się do roku 1918. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1922 roku ukończył gimnazjum męskie. W okresie od 1922 do 1925 roku zdobywał wykształcenie w Szkole Sztuk Zdobniczych w Warszawie. Po zakończeniu nauki odbył służbę wojskową, a w latach 1927-1930 kontynuował studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Po kolejnych latach nauki, w latach 1930-1932 uczęszczał do Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ślubie osiedlił się w Łodzi. Do roku 1939 zrealizował liczne polichromie w kościołach zarówno województwa lwowskiego, jak i łódzkiego. Wspólnie z malarką Anną Mackiewicz prowadził przedsiębiorstwo malarskie, które specjalizowało się w artystycznym zdobnictwie.

Po wojnie, od 1945 roku, stał się współorganizatorem oraz wykładowcą Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dodatkowo pracował w Wydziale Kultury Zarządu Miejskiego, a przez krótki okres pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 1946 roku. Po roku 1951, jako pracownik wojewódzkiej rady narodowej, poświęcił się sztuce ludowej oraz rzemiosłu artystycznemu, szczególnie na obszarze województwa łódzkiego.

Zieliński był płodnym twórcą, autorem licznych prac malarskich, obrazów olejnych i akwareli, a także szkiców wykonanych węglem, tuszem i ołówkiem. W jego dorobku znajdowały się również obrazy na szkle oraz polichromie na tynkach. Jego wiedza i doświadczenie zaowocowały artykułami publikowanymi w prasie łódzkiej, traktującymi o rzemiośle ludowym, szczególnie w kontekście powiatów opoczyńskiego i łowickiego.

Był również aktywnym współpracownikiem „Ruchu Biblijnego i Liturgicznego”, pisząc na tematy dotyczące budownictwa sakralnego oraz zdobnictwa. Przez ponad trzydzieści lat związany był z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie pełnił rolę fotografa, dokumentując wszelkie wydarzenia, premiery oraz koncerty.

Publikacje

W dorobku literackim Chwalisława Zielińskiego znajduje się istotna pozycja, która jest szczególnie cenna dla zainteresowanych sztuką sakralną.

Praca nosi tytuł: „Sztuka sakralna” i została opublikowana w Poznaniu przez Księgarnię św. Wojciecha w roku 1960.

Przypisy

  1. a b Chwalisław Zieliński „Wesele”, 1962 r. [online], Galeria Żak [dostęp 21.03.2024 r.]
  2. a b c MieczysławM. Bandurka MieczysławM., Archiwum Państwowe w Łodzi: przewodnik po zasobie archiwalnym, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, 1998 [dostęp 21.03.2024 r.]
  3. StanisławS. Wronka StanisławS., Sześćdziesiąt lat „Ruchu Biblijnego i Liturgicznego” w służbie odnowy biblijnej i liturgicznej w Polsce, Wydawnictwo UNUM, 2007 [dostęp 21.03.2024 r.]
  4. a b Spis zmarłych. Nazwiska z zakresu Zieliń » Lista zmarłych « www.nekrologi-baza.pl [online] [dostęp 04.09.2023 r.]
  5. a b c d Archiwum Chwalisława Zielińskiego artysty malarza i plastyka łódzkiego. Sygnatura: 39/593/0 [online], Archiwum Państwowe w Łodzi.
  6. Łódzka scena operowa [online], amuz.lodz.pl [dostęp 21.03.2024 r.]

Oceń: Chwalisław Zieliński

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:10