Mieczysław Cena


Mieczysław Romuald Cena, urodzony 3 kwietnia 1908 roku w Jarosławiu, a zmarły 9 lutego 1990 roku we Wrocławiu, był znanym polskim uczonym oraz aktywnym działaczem społecznym. Jego wkład w rozwój nauki związanej z dobrostanem zwierząt i zoohigieną jest nieoceniony.

Cena uważany jest za jednego z głównych twórców polskiej szkoły naukowej w dziedzinie zoohigieny, co dowodzi jego znaczącej roli w kształtowaniu standardów i zasad związanych z opieką nad zwierzętami.

Życiorys

Mieczysław Cena pochodził z rodziny o długich tradycjach obywatelskich, której korzenie sięgają Morawska koło Jarosławia. Był jednym z czterech synów Tomasza Ceny, urzędnika jarosławskiego magistratu (1880–1945), oraz Władysławy z Bednarskich (1890–1977). Wszyscy bracia, w tym Eugeniusz, lekarz, Mieczysław, Bolesław, który był lekarzem weterynarii oraz koncertmistrzem Filharmonii Opolskiej, oraz Bronisław, prawnik, zostali wykształceni do stopnia doktora. Mieli też wspólne związki rodzinne z Robertem Ceną z Morawska, posłem do austriackiej Rady Państwa w latach 1897–1900, związanym z grupą księdza Stanisława Stojałowskiego.

Po ukończeniu matury w Państwowym Gimnazjum I w Jarosławiu w 1926 roku, Mieczysław podjął naukę na Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. Był aktywnym sportowcem, reprezentując Akademicki Związek Sportowy Lwów (AZS), gdzie zdobył tytuł mistrza Polski w rzucie oszczepem oburącz w 1929 roku oraz zajął trzecie miejsce w pięcioboju lekkoatletycznym w 1928 roku. W 1930 roku razem z braćmi przyczynił się do założenia Sekcji Jarosławskiej AZS. W 1932 roku zdobył dyplom lekarza weterynarii.

Po tych osiągnięciach Mieczysław przeszedł służbę wojskową w Wołyńskiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, kończąc ją z tytułem prymusa w oddziale służby weterynaryjnej w roku akademickim 1932/33. Wkrótce po tym, w 1934 roku, otrzymał doktorat w zakresie nauk weterynaryjnych na lwowskiej Akademii, gdzie praca była prowadzona pod kierunkiem prof. Alfreda Trawińskiego.

W 1937 roku zawarł związek małżeński z Zofią Marią Antoniną z Beynarowiczów, lwowską prawniczką (1908–1995). Po ukończeniu studiów zawodowych rozpoczął pracę jako okręgowy lekarz weterynarii w Orzegowie (obecnie dzielnica Rudy Śląskiej) oraz redagował popularną rubrykę przyrodniczą w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym, publikując tam ciekawe felietony związane z hodowlą zwierząt. Utrzymywał bliskie relacje przyjacielskie z Jadwigą Harasowską, sekretarz redakcji IKC, oraz jej mężem Adamem Harasowskim, znawcą Chopina i kompozytorem.

Niecało przed wybuchem II wojny światowej Mieczysław opublikował cykl krytycznych artykułów omawiających reżim hitlerowski, co spowodowało umieszczenie jego nazwiska na niemieckich oraz sowieckich listach proskrypcyjnych. W czasie wojny przyszło mu się ukrywać z rodziną w Czyżowie Szlacheckim, gdzie dorywczo pracował jako lekarz weterynarii.

Po wojnie osiedlił się w Krakowie, gdzie przez rok wykładał na Katedrze Fizjologii i Żywienia Zwierząt Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobywając równocześnie absolutorium z zakresu rolnictwa. W 1946 roku przeprowadził się do Wrocławia, gdzie objął stanowisko adiunkta w Katedrze Hodowli Ogólnej, której kierownikiem był profesor Tadeusz Olbrycht na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej.

W 1948 roku Mieczysław zyskał stypendium od rządu szwajcarskiego, aby przeprowadzić badania naukowe w Obserwatorium Fizyczno-Meteorologicznym w Davos, gdzie prowadził badania nad wpływem promieniowania słonecznego na zwierzęta gospodarskie, czego efektem była jego habilitacja i uzyskanie stopnia docenta w 1949 roku. Dwa lata później, w 1951 roku, objął Katedrę Zoohigieny w nowo utworzonej Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu.

W 1954 roku zorganizował działalność wydawniczą tej uczelni, a w 1956 roku na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego w Lublinie wygłosił gwałtowną krytykę pseudoteorii (łysenkizm) rosyjskiego genetyka Trofima Łysenki. W 1957 roku zdobył tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1966 roku profesora zwyczajnego. W latach 1964–1965 pełnił funkcję prorektora Wyższej Szkoły Rolniczej.

Mieczysław był również kuratorem Akademickiego Związku Sportowego we Wrocławiu i czynnie uczestniczył w studenckich obozach naukowych oraz sportowych. Po wojnie wspierał działalność Związku Kynologicznego. Był cenionym wykładowcą, zwłaszcza w latach 80. XX wieku, oraz wychowawcą młodzieży, stawiając sobie za cel kształtowanie patriotycznego i religijnego ducha w niezależnych ośrodkach duszpasterstwa akademickiego.

Uznawany za autorytet wśród innych twórców, współpracował z ks. Aleksandrem Zienkiewiczem oraz ks. Franciszkiem Blachnickim, założycielem Ruchu „Światło-Życie”. W 1956 roku brał udział w zakładaniu wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Ostatnimi latami życia przebywał w Wrocławiu, gdzie zmarł. Spoczywa na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu, w tzw. „nekropolii profesorskiej” (pole 1, aleja boczna, grób 490).

Dorobek naukowy i pisarski

Mieczysław Cena, uznawany za pioniera polskiej zoohigieny, wykazywał także zainteresowanie bioklimatologią oraz etologią stosowaną. Jego osiągnięcia w edukacji są imponujące; piętnastu jego uczniów uzyskało habilitację oraz tytuł profesora. Ponadto, wypromował dwudziestu dwóch doktorantów i był mentorem dla ponad stu prac magisterskich.

Mieczysław Cena stworzył polską szkołę naukową, która koncentrowała się na zoohigienie oraz dobrostanie zwierząt. W ramach tej szkoły rozwijał interdyscyplinarne powiązania między bioklimatologią, budownictwem inwentarskim, mechanizacją zootechniczną, ekologią zwierząt gospodarskich a także obszarami związanymi z zootechniką oraz medycyną weterynaryjną. Dodatkowo, zgłębiał zagadnienia związane z gerontologią zwierząt i filozoficzne aspekty nauki.

W 2013 roku wydał książkę pt. Ku doskonałości, która zawiera jego przemyślenia na temat doskonalenia się w duchu religijnym. Tekst tej książki stanowi interesujące źródło refleksji o wartości rozwoju osobistego i duchowego.

Publikacje

  • Materiały do bioklimatologii Polski. Mieczysław Cena (red.). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1966. Brak numerów stron w książce,
  • Mieczysław Cena: Zarys bioklimatów kuli ziemskiej. Wrocław: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1971. Brak numerów stron w książce,
  • Mieczysław Cena: Woda w produkcji zwierzęcej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1977. Brak numerów stron w książce,
  • Mieczysław Cena: Ku doskonałości. Kraków: Alleluja, 2013, s. 172. ISBN 978-83-60967-31-7.

Członkostwo

Mieczysław Cena to osoba, która odegrała istotną rolę w polskiej nauce i weterynarii, angażując się w wiele organizacji i instytucji. Jego działalność obejmuje szereg znaczących funkcji i członkostw.

  • reprezentował Wyższą Szkołę Rolniczą we Wrocławiu w Komitecie Weterynaryjnym oraz Zootechnicznym Polskiej Akademii Nauk,
  • zasiadał w Radzie Naukowo-Technicznej przy Ministrze Rolnictwa,
  • był członkiem Rady Naukowej Instytutu Weterynarii w Puławach,
  • uczestniczył w pracach Rady Naukowej Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu,
  • przewodniczył Wydziałowi Rolniczemu Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, a od 1980 roku był członkiem honorowym tej instytucji,
  • pełnił funkcję wiceprezydenta Międzynarodowego Towarzystwa Higieny Zwierząt (ISAH).

Warto także zauważyć, że Mieczysław Cena wniósł znaczący wkład w prace redakcyjne jako członek Rady Programowej czasopisma „Medycyna Weterynaryjna”.

Odznaczenia

Mieczysław Cena, osoba o znaczących osiągnięciach, zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień w swoim życiu. Poniżej przedstawione są najważniejsze odznaczenia, które podkreślają jego wkład w różne dziedziny:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego,
  • Złota Oznaka AZS,
  • Złota Odznaka ZSP,
  • Medal za Zasługi w Rozwoju Akademii Rolniczej (1975),
  • Medal Zasłużonym dla Nowosądecczyzny,
  • Odznaka Honorowa Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.

Przypisy

  1. Cmentarz św. Wawrzyńca (ul. Bujwida): Lekarze medycyny i weterynarii – prof. Mieczysław Romuald Cena [online], Uniwersytet Wrocławski [dostęp 19.07.2023 r.]
  2. Odznaczeni medalem „Za zasługi dla UPWr” / Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu [online], upwr.edu.pl [dostęp 02.08.2023 r.]
  3. Jarosławski Personalnik Kulturalny [online], www.mok-jar.pl [dostęp 12.10.2023 r.]
  4. KrzysztofK. Cena KrzysztofK., AgnieszkaA. Cena-Soroko AgnieszkaA., Profesor Mieczysław Cena (1908–1990) - Droga życia, [w:] MieczysławM. Cena, Ku doskonałości, Kraków: Alleluja, 2013, s. 9–23, ISBN 978-83-60967-31-7.
  5. DariuszD. Słapek DariuszD., MirosławM. Szumiło MirosławM., HalinaH. Hanusz HalinaH., Sport co „gryfa” wart! Akademicki Związek Sportowy (1908–2017), Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2019, s. 239, ISBN 978-83-227-9293-3 [dostęp 23.10.2021 r.]
  6. Alfabet Mieczysława Ceny, [w:] EwaE. Jaworska EwaE., MałgorzataM. Kaczmar MałgorzataM., Ocalić od zapomnienia ten czas i tych ludzi. Wspomnienia o profesorach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego, 2011, s. 91–95, ISBN 978-83-7717-074-8 [dostęp 20.07.2022 r.]
  7. AndrzejA. Kotecki AndrzejA., TadeuszT. Szulc TadeuszT., JakubJ. Tyszkiewicz JakubJ. (red.), Dzieje Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wyd. 2, Monografie CXXIII, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, 2011, str. 33, 57, 67 i 431, ISBN 978-83-7717-058-8 [dostęp 05.04.2020 r.]
  8. JózefJ. Łukaszewicz JózefJ., Z Wilna do Wrocławia, [w:] WłodzimierzW. Wysoczański (red.), Rodowód kulturowy współczesnego Wrocławia, Komisja Kultur Europejskich, Wrocław: Polska Akademia Nauk Oddział we Wrocławiu, 2012, s. 52, ISBN 978-83-934204-2-1 [dostęp 28.11.2018 r.]
  9. StefanS. Radziszewski StefanS., Hieronimianum (wstęp) [online], portal wrodzinie.pl, 2019 [dostęp 12.02.2019 r.]
  10. StefanS. Radziszewski StefanS., Szkoła Kontemplacji (Hieronimianum 14) [online], wrodzinie.pl, 2020 [dostęp 09.03.2020 r.]
  11. Członkowie honorowi WTN. wtn.wroc.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (04.03.2016 r.)]
  12. MieczysławM. Cena MieczysławM., Ostre strzelanie z „gulaschkanonów”, „Ilustrowany Kuryer Codzienny”, rok XXX (132), Kraków, 14.05.1939 r., s. 5.
  13. Zapowiedzi – urząd parafii św. Andrzeja Apostoła, „Lwowskie Wiadomości Katolickie”, X (29), 18.07.1937 r., s. 15.
  14. H.E.H.E. Landsberg H.E.H.E., The assessment of human bioclimate - A limited review of physical parameters., Technical Note No. 123, WMO - No. 331, Geneva: World Meteorological Organization, 1972, s. 12, 13, 25–28, 33, 34 [dostęp 06.08.2023 r.] (ang.).
  15. Professor Mieczysław Cena (1908-1990) – Droga życia (nota biograficzna redakcji), [w:] MieczysławM. Cena MieczysławM., Ku doskonałości, 2013, s. 9–23, ISBN 978-83-60967-31-7.
  16. MarekM. Burak MarekM., KamillaK. Jasińska KamillaK., PawełP. Cembrowicz PawełP., Cmentarz św. Wawrzyńca we Wrocławiu – Przewodnik, Wrocław: Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela, 2017, brak ISBN.
  17. Sekcja Jarosławska, [w:] LudwikL. Peist LudwikL. (red.), Zamiast uroczystości jubileuszowych z okazji 10-lecia Akademickiego Związku Sportowego we Lwowie ..., także rozdział „Rys historyczny AZS Lwów” (s. 11) i „Sekcja lekkoatletyczna” (s. 14), Lwów: Akademicki Związek Sportowy, 1934, s. 11, 14, 22–23 [dostęp 22.02.2018 r.]

Oceń: Mieczysław Cena

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:9