Beata Kuśnierz-Cabala


Beata Agnieszka Kuśnierz-Cabala, urodzona 31 maja 1971 roku w Jarosławiu, jest wybitną postacią w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Specjalizuje się w laboratoryjnej diagnostyce medycznej, co czyni ją uznaną ekspertką w swoim fachu.

Jako profesor nauk medycznych, pełni również rolę nauczycielki akademickiej na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie, gdzie ma znaczący wpływ na kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie medycyny i nauk biomedycznych.

Życiorys

Beata Kuśnierz-Cabala jest wybitną specjalistką w dziedzinie analityki medycznej, której kariera akademicka rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy to ukończyła analitykę medyczną na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej droga zawodowa jest przykładem pasji łączącej naukę i praktykę.

W 2001 roku Beata uzyskała stopień doktora nauk biologicznych na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, broniąc rozprawy poświęconej znaczeniu nowych testów laboratoryjnych w diagnostyce ostrego zapalenia trzustki, pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego W. Naskalskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczyły kluczowych aspektów diagnostyki, co pozwoliło jej zyskać uznanie w środowisku medycznym.

W 2013 roku obroniła habilitację naukową na podstawie dorobku, który analizował wszystkie aspekty diagnostyki ostrego zapalenia trzustki z wykorzystywaniem odpowiednich markerów biochemicznych. Tytuł profesora nauk medycznych przyznano jej zaledwie pięć lat później, w 2018 roku, co potwierdziło jej status wśród czołowych ekspertów w tej dziedzinie.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim pełni funkcję profesora w Katedrze Biochemii Lekarskiej, a od 2019 roku zasiada w Radzie Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. W październiku 2022 roku dołączyła również do Rady Dyscypliny Nauki Medyczne UJ, co potwierdza jej istotny wpływ na kształcenie młodych naukowców.

W ciągu swojej kariery uzyskała wiele specjalizacji, zaczynając od pierwszego stopnia w analityce klinicznej (1999), poprzez drugi stopień w diagnostyce laboratoryjnej (2003), aż po drugi stopień w dziedzinie zdrowia publicznego w 2010 roku. Beata jest również aktywnie zaangażowana w programy szkoleniowe dla młodych specjalistów w swoim obszarze.

W 2022 roku dołączyła do Komisji Nauk Medycznych przy O/PAN w Krakowie, podkreślając swoje zaangażowanie w rozwój nauk medycznych. W 2006 roku, za swoje osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej i biochemii klinicznej, otrzymała tytuł europejskiego specjalisty w chemii klinicznej i medycynie laboratoryjnej przyznany przez Komisję Rejestracyjną EC4.

Beata Kuśnierz-Cabala jest autorką i współautorką licznych publikacji naukowych, które ukazały się w międzynarodowych oraz krajowych czasopismach. Jej badania koncentrują się na analizie mechanizmów zapalnych i zaburzeniach metabolicznych w różnych jednostkach chorobowych, ze szczególnym uwzględnieniem ostrego zapalenia trzustki oraz oceny prognostycznej nowych markerów.

Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej oraz od 2018 roku zajmuje stanowisko sekretarza w czasopiśmie Folia Medica Cracoviensia, co pokazuje jej zaangażowanie w propagowanie wiedzy i badań w obszarze diagnostyki laboratoryjnej.

Odznaczenia i nagrody

Beata Kuśnierz-Cabala osiągnęła wiele znaczących sukcesów w swojej karierze, co potwierdzają przyznane jej liczne odznaczenia oraz nagrody.

  • nagroda Ministra Zdrowia (2009),
  • nagroda Towarzystwa Internistów Polskich (2013),
  • złoty Krzyż Małopolski (nr 29/2017).

Przypisy

  1. Znaczenie wybranych nowych testów laboratoryjnych w diagnostyce i ocenie przebiegu ostrego zapalenia trzustki w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 04.11.2020 r.]
  2. Zastosowanie wybranych markerów biochemicznych w różnicowaniu ciężkiej i łagodnej postaci ostrego zapalenia trzustki we wczesnym okresie choroby w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 04.11.2020 r.]
  3. Nadanie tytułu profesora. - M.P.2018.1023 [online], sip.lex.pl [dostęp 11.12.2019 r.]
  4. Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu [online], szkoladoktorska.cm-uj.krakow.pl [dostęp 11.12.2019 r.]
  5. Bibliografia Publikacji Collegium Medicum UJ [online], expertus.bm.cm-uj.krakow.pl [dostęp 11.12.2019 r.]
  6. Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej [online], www.ptdl.pl [dostęp 11.12.2019 r.]
  7. Folia Medica Cracoviensia - PAN Czytelnia Czasopism [online], journals.pan.pl [dostęp 11.12.2019 r.]
  8. Towarzystwo Internistów Polskich - Interna 2014 [online], tip.org.pl [dostęp 11.12.2019 r.]

Oceń: Beata Kuśnierz-Cabala

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:11