Roman Koba


Roman Koba, znany również pod pseudonimem Ryszard, przyszedł na świat 9 sierpnia 1916 roku w Jarosławiu. Jego życie zakończyło się 27 grudnia 2001 roku.

Był on wybitnym działaczem społecznym oraz polonijnym, który odegrał znaczącą rolę w polskiej społeczności. Jako żołnierz Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej, przyczynił się do walki o niepodległość swojego kraju.

Roman Koba doświadczył również brutalnych realiów drugiej wojny światowej, ponieważ był więźniem obozów koncentracyjnych. Po wojnie osiedlił się w Szwecji, gdzie od 1984 do 2001 roku pełnił funkcję prezesa Kongresu Polaków w tym kraju, zabiegając o prawa oraz interesy Polaków za granicą.

Życiorys

Roman Koba obdarzony był wyjątkowym duchem aktywności społecznej i patriotyzmu. Już w latach 20. zaangażował się w harcerstwo, co stanowiło pierwszy krok w jego drodze do późniejszej służby wojskowej. W 1936 roku udało mu się zdać egzamin maturalny, co otworzyło przed nim nowe możliwości edukacyjne w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej.

W trakcie kampanii wrześniowej, jako dowódca plutonu 71 Pułku Piechoty, brał aktywny udział w walkach. Niestety, w wyniku jednego z starć odniósł rany. W dniu 13 września 1939 roku marszałek Edward Rydz-Śmigły nadał mu, obok innych podchorążych trzeciego rocznika, stopień podporucznika, którego starszeństwo datowano na 1 sierpnia 1939 roku, obejmując korpus oficerów piechoty.

Po opuszczeniu jednostki, Roman uniknął niewoli i udał się na południe, docierając do Jarosławia. Od jesieni 1939 roku stał się członkiem polskiego podziemia, najpierw w ramach Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. W obliczu zagrożenia dekonspiracją, tymczasowo znalazł schronienie w rejonie Krakowa, gdzie podjął pracę w gospodarstwie rolnym.

W czerwcu 1943 roku, po powrocie do swojej rodzinnej okolicy, wziął udział w akcjach dywersyjnych, w ramach oddziału swojego brata Władysława. Jego działalność jednak nie uszła uwadze wrogów – w styczniu 1944 roku został aresztowany przez Gestapo. Po aresztowaniu przetrzymywany był w więzieniach w Tarnowie i Krakowie, gdzie przeszedł brutalne tortury.

W kwietniu 1944 roku znacząco zmienił się bieg jego życia, gdy został zesłany do obozu Groß-Rosen. Tam i w kolejnych obozach, w tym w KL Sachsenhausen oraz KL Bergen-Belsen, spędził tragiczne chwile, będąc świadkiem i ofiarą okrucieństw wojny. Uwolnienie przez wojska brytyjskie w kwietniu 1945 roku przyniosło mu ulgę i szansę na nowy początek.

Po wojnie, w czerwcu, Roman wyjechał do Szwecji, gdzie rozpoczął proces leczenia. Ostatecznie pozostał na emigracji i podjął pracę w przemyśle metalowym. Do momentu przejścia na emeryturę pełnił funkcję kierownika działu w przedsiębiorstwie ASEA.

Od 1946 roku Roman aktywnie angażował się w działalność polonijną, współtworząc Związek Polaków w Szwecji. Jego zaangażowanie obejmowało organizowanie akcji pomocowych dla Polsce, a także wsparcie dla polskiego zespołu tańców ludowych oraz świetlicy sobotniej przedmiotów ojczystych. Oprócz tego, wspierał polskich emigrantów, którzy osiedlali się w Szwecji.

W 1984 roku objął zaszczytną funkcję prezesa Kongresu Polaków w Szwecji, którą sprawował aż do 2001 roku. Roman Koba to postać, której życie i praca stały się inspiracją dla wielu pokoleń Polaków za granicą.

Odznaczenia i wyróżnienia

Roman Koba został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które podkreślają jego znaczący wkład w historię Polski oraz działania na rzecz jej niepodległości. Poniżej przedstawiamy listę wyróżnień, które otrzymał w trakcie swojego życia oraz pośmiertnie:

  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie, 2016, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej),
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1991),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1987),
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Krzyż Kampanii Wrześniowej,
  • Honorowy obywatel Jarosławia (1998).

Przypisy

  1. Postanowienie nr rej. 505/2016 Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21.10.2016 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2016 r. poz. 1224).
  2. Honorowi Obywatele Miasta Jarosławia. jaroslaw.pl. [dostęp 19.09.2017 r.]
  3. a b c d e Roman Koba. polskakongressen.org. [dostęp 19.09.2017 r.]
  4. a b c d e Roman Koba. krakowianie1939-56.mhk.pl. [dostęp 19.09.2017 r.]
  5. Zbigniew Moszumański: Centra Wyszkolenia Obrony Przeciwlotniczej (1921–1939). Pruszków: Oficyna Wydawnicza Ajaks, 2003.

Oceń: Roman Koba

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:25